Wiki
μGranty B+R dla przedsiębiorstw - regionalny program dofinansowania usług B+R, w którym pomorscy przedsiębiorcy mogą aplikować o bezzwrotne wsparcie na zakup usług badawczo-rozwojowych o wartości do 200 tys. zł.
Projekt realizowany przez Excento Sp. z o.o. (spółka celowa Politechniki Gdańskiej) w partnerstwie z Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza, Centrum Innowacji Medycznych Sp. z o.o. (spółka celowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz Techtransbalt Sp. z o.o. (spółka celowa Uniwersytetu Gdańskiego).
Celem projektu grantowego jest poprawa dostępności do zaawansowanych usług badawczych skutkująca wzrostem aktywności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, w tym we współpracy z uczelniami wyższymi, oraz wzrostem efektywności aplikacji przez przedsiębiorstwa o środki krajowe i europejskie.
Najczęściej zadawane:
1. W jakiej formie jest udzielane wsparcie w projekcie? W formie pomocy de minimis.
2. Jaka jest maksymalna wysokość grantu? Maksymalna wartość grantu, o którego dofinansowane może ubiegać się Grantobiorca to 150 000 zł. netto.
3. Czy projekt przewiduje możliwość finansowania badań podstawowych? - Nie, w projekcie mogą być finansowane wyłącznie badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe.
4. Czy mogę sam wybrać wykonywacę? Wykonawca w projekcie jest wybierany w ramach zasady konkurencyjności lub zgodnie z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych. Natomiast Grantobiorca może poinformować o prowadzonym konkursie dowolnych potencjalnych wykonawców zgodnie z zachowaniem zasad powyżej wskazanych trybów.
5. W jaki sposób jest wybierana jednostka B+R? Jednostka badawczo-rozwojowa zostanie wybrana zgodnie z zasadą zachowania konkurencyjności lub zamówienia publicznego zgodnego z ustawą PZP jeżeli beneficjent podlega danej ustawie.
6. Czy w ramach projektu można przeprowadzić wdrożenie prac B+R? Dofinansowanie przeznaczone jest na realizację usługi badawczo-rozwojowej – nie obejmuje wydatków związanych z wdrożeniem projektu.
7. Kto może ubiegać się o grant?
Odbiorcami wsparcia mogą być wyłącznie przedsiębiorstwa spełniające wszystkie poniższe warunki:
- Są osobami fizycznymi prowadzącymi zarejestrowaną działalność gospodarczą, osobami prawnymi bądź jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli jednostka ta prowadzi działalność gospodarczą.
- Prowadzą działalność na terenie woj. Pomorskiego.
- Nie znajdują się w trudnej sytuacji w rozumieniu Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 187, str. 1 z późn. zm.).
- Nie prowadzą działalności wyłączonej od finansowania, tj.:
- likwidacji bądź budowy elektrowni jądrowych,
- inwestycji na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych z listy działań wymienionych w załączniku I do dyrektywy 2003/87/WE,
- wytwarzania, przetwórstwa i wprowadzania do obrotu tytoniu i wyrobów tytoniowych,
- inwestycji w infrastrukturę portów lotniczych niezwiązaną z ochroną środowiska lub inwestycjami niezbędnymi do łagodzenia lub ograniczenia oddziaływania tej infrastruktury na środowisko.